اقامت كشور تركيه

اقامت كشور تركيه

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود: اقامت کوتاه مدت و اقامت بلند مدت.
اقامت کوتاه مدت به شهروندی ترکیه ختم نشده و فقط به مدت یک سال اعطا می شود.
اقامت بلند مدت به شهروندی ترکیه ختم می شود.

 

⚫️ " اقامت کوتاه مدت "

 

  • ⚪️ از طریق اجاره ملک :

اقامت از طریق اجاره ملک به این شکل است که شما می توانید ملکی را در هر جای کشور ترکیه اجاره کنید و برای خودتان و خانواده تان و یا با دوست تان به عنوان توریست در خواست اقامت یک ساله دهید؛ قبل از قانون ۲۰۲۰ شما می توانستید بیش از یک سال در خاک ترکیه بمانید، اما بعد از قانون ۲۰۲۰ کسانی که این اقامت را دریافت می کنند تنها می توانند یک سال اقامت بگیرند و این اقامت دیگر قابل تمدید نیست. لازم به ذکر است که اقامت توریستی برای شما سابقه محسوب نمی شود.

 

⚫️ " اقامت بلند مدت "


اقامتی که شما با رعایت کردن قانون نداشن سوء پیشینه دریافت می کنید؛ در این نوع اقامت شما باید به مدت ۵ سال مداوم در آن کشور بمانید. البته در این اقامت حق خروج ۳۶۰ روز را دارید که این قانون پیش تر ۱۸۰ روز بود. این به این معنی نیست که شما نمی توانید بیش از این تاریخ خارج شوید ولی اگر می خواهید شهروند ترکیه شوید باید این قانون را رعایت کنید.

 

  • ⚪️ از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری :

این اقامت با توجه به قانونی که در بالا توضیح دادیم به شهروندی ترکیه منجر می شود؛ شما می توانید به هر مبلغی (از ۱ دلار تا ۲۵۰ هزار دلار) در ترکیه خرید ملک انجام دهید؛ این بدان معنا است که به هر مبلغی که ملک پیدا کنید به شما اقامت می دهند. اما اگه بالای ۲۵۰ هزار دلار خرید انجام دهید، به شما در عرض ۴ ماه شهروندی ترکیه را اعطا می کنند. باید خاطر نشان کرد که سند ملکی که خریداری می کنید ۳ سال در رهن دولت بوده و حق فروش آن را ندارید؛ بعد از ۳ سال می توانید ملک خود را بفروشید و پولتان را خارج کنید و یا در کار دیگری سرمایه گذاری کنید.
خرید ملک در ترکیه و اقامت ترکیه با خرید ملک؛ این دو واژه به یکدیگر پیوند خورده اند. بدیهی است کسی که در ترکیه ملک خریداری می کند، نیازمند اقامت ترکیه با خرید خانه در این کشور است تا بتواند از ملک خریداری شده بهره ببرد. بعد از خرید ملک در ترکیه یک اقامت موقت ترکیه به خریدار ملک اختصاص می یابد و اقامت موقت تا زمانی که شما مالک ملک در ترکیه باشید ادامه می یابد.
زندگی در ترکیه برای کسانی که سرمایه گذاری می کنند (مخصوصا سرمایه گذاری در ارتباط با املاک و مستقلات) با امنیت و بدون نگرانی خواهد بود. چه از لحاظ اقامتی و چه از لحاظ تجاری. 
برای آگاهی از قیمت خرید ملک در ترکیه به پست لینک شده مراجعه کنید.
کسانی که به هر مبلغی آپارتمان خریداری نموده اند می توانند با گرفتن بیمه و پرداخت مالیات و نوماراتاژ منزل و تاپو دوامی و دیگر مدارک لازم مورد درخواست مامور اقامت ترکیه برحسب خرید ملک بگیرند.
در این نوع اقامت ترکیه چنانچه شخص به مدت هشت سال در این منزل بمانند و مالیات‌ها را به موقع پرداخت کنند و خودشان اقامت ترکیه داشته باشند و هدف از خرید ملک تجارت و اجاره دادن و … نباشد و هر سال بیشتر از ۳۵ روز از کشور ترکیه خارج نشوند بعد از هشت سال می توانند درخواست اقامت طولانی مدت بدهند.

 

  • ⚪️ اقامت دانشجویی :

وقتی بحث تحصیل به میان می آید آن هم خارج از مرز و بوم ایران، اولین اسامی که می شنوید دانشگاه های ترکیه خواهد بود.
دانشگاه های ترکیه در سالیان اخیر با سطح بالای علمی، آموزشی و رفاهی توانسته اند جایگاه چشمگیری در سیستم های آموزشی آسیا و اروپا کسب نمایند که این درخشش حجم زیادی از دانشجویان از جمله ایرانیان عزیز را به ثبت نام در دانشگاه های ترکیه ترغیب کرده است.
در این روش ابتدا باید در کلاس های تمر ترکیه ثبت نام کنید. تومر به مجموعه کلاس های زبان ترکی گفته می شود که با پرداخت ۳۰۰ دلار قابل دستیابی است. بعد از ثبت نام برای دریافت اقامت ترکیه اقدام می نمایید.
لازم به ذکر است اعتبار حساب بانکی شما در اقامت تحصیلی ترکیه بسیار بالا تر از اقامت توریستی ترکیه خواهد بود.
کسانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه دارند با ثبت نام در یکی از دانشگاه ها ترکیه و دریافت برگه دانشجویی و گرفتن بیمه درخواست راندوو کرده و اقامت دانشجویی بگیرند.
همچنین کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه ها دولتی را دارند باید در امتحان YÖS و یا SAT شرکت نموده و طبق نمره امتحان انتخاب رشته نموده و در صورت قبولی ثبت نام نمایند؛ اما برای دانشگاه ها خصوصی بسته به دانشگاه یا امتحان یوس لازم نیست و یا حتی با کمترین امتیاز هم می توانند در هر رشته دانشگاهی ثبت نام نمایند.
برای رشته های پزشکی داشتن مدرک پیش دانشگاهی اجباری می باشد.
این نوع اقامت فقط به تحصیل در دانشگاه های ترکیه تعلق پیدا می کند نه به مدرسه. (بعد از سال اول امکان پذیر است)
شرایط به این صورت است که شما می توانید با ثبت نام در دانشگاه های دولتی و یا خصوصی برای مقاطع تحصیلی فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، رزیدنتی و… پذیرش دانشجویی بگیرید.
تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه دولتی به سه صورت امکانپذیر است:
 • آزمون YÖS
 • آزمون SAT
 • شرط معدل پیش دانشگاهی
ورود به دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی سالانه یک بار امکان پذیر است. برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بسته به رشته و گرایش متقاضی شرایط فرق می کند.
برای دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان، داشتن مدارک GRE و Toefl اجباری است و در دانشگاه های دولتی ترک زبان، علاوه بر GRE و TOEFL دارا بودن مدرک ترکی استانبولی tömer هم اجباری است. ورود به دانشگاه های ترکیه در مقطع فوق لیسانس و دکتری سالانه دو بار ممکن خواهد بود. برای دانشگاه های خصوصی در ترکیه بسته به نوع دانشگاه مدرک زبان انگلیسی و ترکی لازم است.

 

اجازه بدهید ما با شما تماس بگیریم ما به شما کمک خواهیم کرد که بهترین سرمایه گذاری را انتخاب کنید